Pensjonat

 

Pensjonat Socjalny „Św. Łazarz”

Nasze schronisko dla osób bezdomnych m.st. Warszawy znajduje się przy ul. Traktorzystów 26. Już z peronu stacji PKP Ursus można dostrzec estetyczny budynek z cegły klinkierowej, do którego prowadzi ukryta w murze furtka. Budynek,  w którym mieści się nasz ośrodek ma szczególną historię; najpierw były tu mieszkania dla rodzin pracowników Zakładu Przemysłu Ciągnikowego, później budynki „dyrektorskie” a teraz – my: 80 bezdomnych mężczyzn i pracownicy Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, którzy codziennie walczą o zażegnanie kryzysu bezdomności.

Budynek jest 3 kondygnacyjny. Na parterze mieszczą się 2 pokoje dla bezdomnych osób mających problemy z poruszaniem się, a także doskonale wyposażona kuchnia, jadalnia. Ponadto na parterze naszego schroniska dla bezdomnych mężczyzn są też biura: prezesa Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, pracowników socjalnych oraz biuro streetworkera, psychologa, prezesa Spółdzielni Socjalnej “Dobre Miejsce”, doradcy zawodowego i księgowej.

Na pozostałych piętrach budynku znajdują się 2 i 3-osobowe pokoje mieszkalne dla naszych podopiecznych. Jest jeszcze pięknie zaadaptowane poddasze, gdzie znajdują się dwie sale wieloosobowe, w których także mieszkają osoby bezdomne decydujące się na zmianę swojego życia. Pomiędzy nimi, na poddaszu jest przestronna sala (KAB-el - Klub Aktywizacji Osób Bezdomnych) gdzie mamy możliwość spotkać się z wszystkimi mieszkańcami, gdzie organizujemy wspólne wigilie czy śniadania wielkanocne dla naszych podopiecznych z Pensjonatu, Mieszkań Treningowych oraz dla osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej. To tutaj organizujemy spotkania dla osób oczekujących na dom pomocy społecznej, tu prowadzimy treningi higieniczne czy spotkania i grupy motywujące do utrzymywania trzeźwości. To wreszcie w naszym KAB-lu organizujemy konferencje, często ogólnopolskie. Oczywiście sala ta służy również jako kaplica, gdzie mieszkańcy spotykają się na mszy św. w intencji własnej, swoich rodzin, darczyńców i ofiarodawców.

Każdy pokój jest wyposażony w łóżko, osobistą szafkę, stół, krzesła, szafę ubraniową i telewizor. Na 8 osób mieszkających w naszym Pensjonacie dla bezdomnych mężczyzn przypada łazienka z kabiną prysznicową, 2 umywalki, WC.

Wszystkie prace w Pensjonacie wykonują mieszkańcy. To oni sprzątają , gotują, przeprowadzają remonty, robią zakupy, dbają o otoczenie, odśnieżają. Nasi mieszkańcy angażują się również w inne akcje. Stale pomagają jako wolontariusze w dystrybuowaniu żywności w Banku Żywności. Brali udział w akcji Lato w Mieście gotując zupę dla 20 dzieci, podopiecznych TPD Koła Mokotowskiego. Pomagali w remoncie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Chętnie służą pomocą przy przeprowadzkach  - mieszkańców Ursusa, instytucji (przeprowadzka przychodni we Włochach). Każdej zimy odśnieżają nie tylko teren wokół budynku ale również dojścia do przystanków, drogi dojazdowe.

Biuro Pensjonatu Socjalnego czynne jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 16:00.

 

Przejdź - Uchwała w sprawie organizowania i prowadzenia Pensjonatu Socjalnego "Św. Łazarz".