Schronisko

 

Pensjonat Socjalny „Św. Łazarz”

Nasze schronisko dla osób bezdomnych m.st. Warszawy znajduje się przy ul. Traktorzystów 26. Już z peronu stacji PKP Ursus można dostrzec estetyczny budynek z cegły klinkierowej, do którego prowadzi ukryta w murze furtka. Budynek,  w którym mieści się nasz ośrodek ma szczególną historię; najpierw były tu mieszkania dla rodzin pracowników Zakładu Przemysłu Ciągnikowego, później budynki „dyrektorskie” a teraz – my: 80 bezdomnych mężczyzn i pracownicy Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, którzy codziennie walczą o zażegnanie kryzysu bezdomności.

Budynek jest 3 kondygnacyjny. Na parterze mieszczą się 2 pokoje dla bezdomnych osób mających problemy z poruszaniem się, a także doskonale wyposażona kuchnia, jadalnia. Ponadto na parterze naszego schroniska dla bezdomnych mężczyzn są też biura: prezesa Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, pracowników socjalnych oraz biuro streetworkera, psychologa, prezesa Spółdzielni Socjalnej “Dobre Miejsce”, doradcy zawodowego i księgowej.

Na pozostałych piętrach budynku znajdują się 2 i 3-osobowe pokoje mieszkalne dla naszych podopiecznych. Jest jeszcze pięknie zaadaptowane poddasze, gdzie znajdują się dwie sale wieloosobowe, w których także mieszkają osoby bezdomne decydujące się na zmianę swojego życia. Pomiędzy nimi, na poddaszu jest przestronna sala (KAB-el - Klub Aktywizacji Osób Bezdomnych) gdzie mamy możliwość spotkać się z wszystkimi mieszkańcami, gdzie organizujemy wspólne wigilie czy śniadania wielkanocne dla naszych podopiecznych z Pensjonatu, Mieszkań Treningowych oraz dla osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej. To tutaj organizujemy spotkania dla osób oczekujących na dom pomocy społecznej, tu prowadzimy treningi higieniczne czy spotkania i grupy motywujące do utrzymywania trzeźwości. To wreszcie w naszym KAB-lu organizujemy konferencje, często ogólnopolskie. Oczywiście sala ta służy również jako kaplica, gdzie mieszkańcy spotykają się na mszy św. w intencji własnej, swoich rodzin, darczyńców i ofiarodawców.

 

Przejdź - Uchwała w sprawie organizowania i prowadzenia Pensjonatu Socjalnego "Św. Łazarz".