Wystawa ART WAR

Serdecznie zapraszamy na wystawę, której jesteśmy współorganizatorami. Będziemy zaszczyceni Waszym udziałem w tym niezwykłym wydarzeniu.
Poniżej zamieszczamy informacje o wystawie.
BIRUCHIY – TRANSCARPATHIA 022
ART WAR
3 września - 2 października 2022
Otwarcie: 3 września, 13.00 - 18.00
Marzyciele i Rzemieślnicy, Dom Innowacji Społecznych
ul. Bracka 25, 3 piętro, Warszawa
Wstęp wolny
Rezydencja sztuki współczesnej BIRUCHIY, realizowana przez organizację publiczną „Union of Contemporary Art Researchers”, została założona w 2006 roku. W ciągu 17 lat istnienia wzięło w niej udział ponad 300 autorów i 14 grup artystycznych z 19 krajów.
W czerwcu 2022 r., pomimo aktywnych działań wojennych na terytorium Ukrainy, odbyła się rezydencja, która zgromadziła artystów z Ukrainy, Włoch, USA, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Czech i Danii. Niestety jej tradycyjna lokalizacja uległa zmianie, ponieważ pierwotne miejsce rezydencji znajduje się obecnie na terenach okupowanych. Artyści postrzegają swoją misję jako zwrócenie uwagi świata na toczącą się obecnie na Ukrainie wojnę, z całym nieludzkim okrucieństwem popełnianych tam zbrodni wojennych. Ta wojna jest częścią historycznego ludobójstwa dokonywanego przez Rosję w Ukrainie, które świat musi powstrzymać – nie mamy moralnego prawa, aby się do tego przyzwyczaić.
Rosyjska inwazja na pełną skalę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. o godzinie 4 rano i trwa do dziś – trwa walka Ukrainy o wolność, historię, kulturę, fizyczną i moralną niezależność kraju od Federacji Rosyjskiej, jej poglądów politycznych, gospodarki, stylu życia i stosunku do świata. Od początku wojny w Ukrainie zginęło ponad 350 dzieci, a ponad 1000 zostało rannych. W wyniku wybuchów na terenie Ukrainy śmierć poniosło ponad 30 000 cywilów. Rosyjskie wojsko codziennie dokonuje brutalnych morderstw, gwałtów, egzekucji, nadużyć, grabieży, aktów upokorzeń i terroru, co jest starannie ukrywane przez propagandę kraju-agresora. Fakty są zniekształcane, społeczeństwu światowemu zostaje narzucona „inna” rzeczywistość, w której nie ma słowa „wojna”. Dlatego właśnie teraz aktywizuje się współpraca artystów ukraińskich i zagranicznych, aby pokazać siłę Sztuki w walce o Prawdę. W walce o naszą Wolność.
Projekt rezydencji artystycznej ART WAR międzynarodowego sympozjum sztuki współczesnej BIRUCHIY powstał w celu zwrócenia uwagi na problemy pomocy psychologicznej dla dzieci dotkniętych przez przemoc seksualną w czasie wojny, rozpętanej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie, oraz pozyskania środków na dodatkowe finansowanie Funduszu Charytatywnego „Smile of UA”, który zajmuje się tą problematyką.
Grupa kuratorska: Genadiy Kozub, Victoria Burlaka, Natalia Matsenko, Olena Speranska.