Stanowisko Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej
Stanowisko Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w sprawie projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej jest organizacją pożytku publicznego zajmującą się wspieraniem ludzi w sytuacji bezdomności. Zdajemy sobie sprawę z konieczności udrożnienia i zwiększenia dostępności zasobów komunalnych ponieważ ich brak jest poważnym utrudnieniem w procesie wychodzenia z bezdomności. Proponujemy jednak zwrócić uwagę, iż aktualny stan projektu ustawy z jednej strony udrożni zasoby komunalne ale z drugiej spowoduje niekontrolowany i automatyczny wylew z systemu mieszkaniowego ludzi sprawiających największe problemy (lokatorów notorycznie nie płacących czynszu, zachowujących się aspołecznie, nie przestrzegających norm współżycia sąsiedzkiego wymagających długoterminowego wsparcia zespołu interdyscyplinarnego). W związku z powyższym osoby te trafią do schronisk w których już na chwilę obecną brakuje miejsc. Dysponujemy sprawdzonymi informacjami z warszawskich organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom bezdomnym, które potwierdzają małą liczbę miejsc w placówkach całodobowych prowadzących kompleksowe wsparcie. Ponadto wspieranie osób bez mieszkania w uzyskiwaniu samodzielności jest znacznie droższe, bowiem trwa ono dłużej niż w mieszkaniu.
Solidaryzujemy się z Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i popieramy tę regulację ponieważ jej celem jest zwiększenie dostępności mieszkań. Mamy nadzieję, że wynajem mieszkań stanie się dla wielu osób osiągalny a także stabilniejszy dla ludzi niezamożnych. Obecnie na rynku prywatnym wiele osób nie ma szans na wynajęcie mieszkania i są zmuszone do przebywania w placówkach przeznaczonych dla osóbbezdomnych. Uważamy jednak, że konieczne są towarzyszące działania osłonowe kierowane do osób eksmitowanych, tak aby praca z nimi była skuteczna i pozwalała na ominięcie "fazy" bezdomności od której bardzo blisko po eksmisji do "lokalu tymczasowego" po półrocznym opłaconym pobycie w schronisku czy noclegowni.
Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej wraz z organizacjami pozarządowymi skupionymi w Warszawskiej Radzie Opiekuńczej apelowała w październiku 2011 roku o zwrócenie uwagi na brak strategii wobec problemu bezdomności a co za tym idzie przeciwdziałania bezdomności. W skutek jednoresortowego patrzenia na problemy osób ubogich przepisy różnych resortów nie uzupełniają się wzajemnie. Przy tak dużych zmianach jakie proponuje departament mieszkalnictwa w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej sugerujemy konsultacje z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.
- Wprowadzenie zasady, że podstawowa stawka czynszu w publicznyzasobie mieszkaniowym powinna pokrywać co najmniej koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.
- Oddanie do wyłącznej właściwości sądu orzekania o uprawnieniach do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu.
- Określenie w ustawie minimalnych progów dochodowych uprawniających do ubiegania się o najem lokalu komunalnego.
- Wprowadzenie możliwości rozwiązania umowy najmu lokalu, z jednoczesnym zaoferowaniem lokalu zamiennego w sytuacji, gdy lokal zajmowany ma nieproporcjonalnie dużą powierzchnię w stosunku do liczby zamieszkujących.
- Jednoznaczne określenie rodzaju opłat, których zaległości mogą być podstawą wypowiedzenia stosunku prawnego.