Pomagamy uchodźcom z Ukrainy

Kochani jak wiecie nasza Fundacja zawsze szybko odpowiada na pomoc tych najbardziej potrzebujących. Tym razem nie może być inaczej. W związku z agresją Rosji na Ukrainę w naszym kraju każdego dnia przybywa osób uciekających przed wojną. Już dziś rozpoczęliśmy nieść pomoc na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Dworzec przepełniony jest uchodźcami ale nie brakuje tam też ludzi dobrej woli. Organizacji pozarządowych, fundacji, spontanicznych wolontariuszy, grup osiedlowych, ratowników medycznych ale także urzędników z miasta i wielu, wielu innych. Chcemy dobrze zaplanować pomoc i sprawdzić co faktycznie jest potrzebne. Na dzień dzisiejszy już wiemy, że ludzie po wielu godzinach podróży i oczekiwania spragnieni są napojów i ciepłego posiłku. Obok dworca stanął duży namiot gdzie wydawana jest żywność. W namiocie pomoc prowadzi grupa Żywimy na Zachodnim. My zorganizowaliśmy pomoc w formie wolontariatu informacyjnego. Zajmujemy się kierowaniem osób do punktów recepcyjnych, pomocą w przesaiadce w tym noszeniu czasem bardzo ciężkich bagaży i toreb, wskazywaniem punktów odpoczynku dla matek z dziećmi, kierujemy osoby do punktu medycznego, pomagamy w przedostaniu się na inne dworce czy lotniska. Zachęcamy chętne osoby do zapisów i pomoc nam w wolontariacie. 

Potrzebujemy :

- plecaki, duże torby (mogą być też duże torby typu niebieska z Ikei)
- koce termiczne kubki termiczne,
- telefony komórkowe, ładowarki, Power banki,

 

W Pensjonacie socjalnym zorganizowaliśmy 27 miejsc dla osób, które czasem na jedną a innym razem na kilka nocy potrzebują bezpiecznego miejsca na nocleg. Już pierwszego dnia przyjęliśmy 1 Panią z 3 dzieci, którzy jutro o 7 rano ruszają autobusem do Pragi do rodziny, 1 Panią, która czeka na syna z Londynu z którym pojadą do rodziny, 3 Panie które chcą zostać w Polsce będą poszukiwać pracy i mieszkania, rodziców z 3 dzieci, którzy lecą jutro do Niemiec do rodziny i 1 Pana, który ma 70 lat, nie spał 4 doby i nie wie co robić dalej. Nasze serca pękały dziś na widok dzieci, które zasypiały nam już w samochodzie z przemęczenia, na widok mam w których oczach cały czas są łzy z troski i zmartwienia, seniorów, którzy cierpią bo w czasie kiedy mieli spokojnie patrzeć w przyszłość muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistość. Wiemy jednak, że to w nas mają w tej chwili oparcie i muszą czerpać siły więc musimy dzielnie razem trwać! Sprawdziliśmy nasze magazyny i chcąc jak najlepiej pomóc osobom, które będą do nas trafiać prosimy o wsparcie w godnym zorganizowaniu tego miejsca.

Potrzebujemy:

- Prześcieradła na gumkę 90x200 cm
- Ręczniki

 

Środki higieniczne:
- pasty do zębów i szczoteczki
- szampony, żele pod prysznic
- środki do prania
- środki do sprzątania pokojów/toalet

 

Odzież:

- bielizna damska 
- skarpety
- dresy, pidżamy
- klapki pod prysznic

Prosimy dostarczać rzeczy na adres Traktorzystów 26 w Warszawie - dojazd na nasze podwórko znajduje się od ulicy Dyrekcyjnej, telefon do kontaktu - 793 631 506.

Dziękujemy!