Nabywamy nowe umiejętności... Kurs kajakarstwa

7.09.2020 podopieczni i pracownicy Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej wybrali się na spływ kajakowy rzeką Świder. Spływ poprowadził Jan Bełdycki z Kajaki Otwock River Squad.

Wyprawa miała charakter szkoleniowy, podczas 3-godzinnej trasy uczestnicy otrzymywali kolejne, coraz trudniejsze zadania wraz z dokładnymi instrukcjami i prezentacją wykonania. Cały spływ był zorganizowany tak, aby każdy nauczył się podstaw bezpiecznego poruszania się kajakiem i przygotował do większego projektu, jakim będzie spływ kajakowy z osobami z niepełnosprawnościami.

Inicjatorami wydarzenia są Jan Bełdycki – instruktor kajakarstwa,  który wraz z Łukaszem Krasoniem – społecznikiem i aktywistą, zamarzył o tym aby umożliwić osobom z ograniczeniami ruchowymi przeżycie wycieczki nurtem rzeki, czego samodzielne wykonanie jest dla takich osób niemożliwe.

Nasi pracownicy i podopieczni musieli wczuć się w sytuację osoby z niepełnosprawnością oraz jej opiekuna, z tego powodu w każdym kajaku znajdowało się tylko jedno wiosło, którym posługiwał się „opiekun/sternik” siedzący z tyłu, a osoba z przodu musiała całkowicie poddać się jego umiejętnościom wioślarskim, nie używając rąk do pomocy przy pokonywaniu przeszkód. Zadanie okazało się trudne dla obu stron, zarówno wzięcie na siebie odpowiedzialności za bezpieczeństwo, zdrowie i komfort drugiej osoby, jak i całkowite poddanie się  i zaufanie  „opiekunowi” stanowiło spore wyzwanie dla uczestników spływu. Mimo wielu trudnych momentów wszelkie przeszkody i ograniczenia zostały pokonane.

Dla wszystkich uczestników zajęcia na wodzie stanowiły profesjonalny  kurs kajakarstwa, ale przede wszystkim wielką lekcję tolerancji, otwartości na drugiego człowieka, jego problemy i potrzeby, odpowiedzialności i pokory, a dla osób w kryzysie bezdomności również poznanie ciekawego i niekonwencjonalnego sposobu wykorzystania wolnego czasu, o czym w natłoku codziennych problemów, załatwiania spraw urzędowych i pracy często zapominają.