Lato w Pensjonacie „Św. Łazarz”

Wielu osobom wydawać by się mogło, że lato to najlżejsza pora roku dla osób w kryzysie bezdomności. W końcu bez obawy przed zamarznięciem mogliby przespać się na ławce w parku czy altance działkowej. W tym czasie schroniska i noclegownie powinny świecić pustkami. Dla osób których dotyka problem bezdomności pora roku nie ma znaczenia. Czy to zima, czy lato zasługują oni na ciepły posiłek i dach nad głową. Zasługują na możliwość znalezienia miejsca, schronienia gdzie panują godne dla każdego człowieka warunki. A co także bardzo ważne zasługują na pomoc i wsparcie ludzi - specjalistów, którym mogą zaufać i dzięki pomocy którym kryzys bezdomności znajdzie dla nich swój koniec na zawsze.

Mimo, że na zewnątrz w ciągu dnia przygrzewało słońce, a w nocy temperatura nie spadała poniżej 10 stopni to nasze schronisko stale było zapełnione.  Wiele osób w okresie wakacyjnym zdecydowało się przyjść skorzystać z pomocy Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Niestety podobnie jak w okresie zimowym bardzo często zmuszeni byliśmy odmawiania pomocy w postaci schronienia ze względu na brak wolnych miejsc w placówce. Pojedyncze miejsca jakie się pojawiały zwykle bardzo szybko były zajmowane. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia ze względu na brak wolnych miejsc odmówiliśmy w sumie 54 osobom. Każdego dnia odbieraliśmy także telefony od osób poszukujących schronienia, których musieliśmy informować o braku miejsc.

Schronisko „Św. Łazarz” przeznaczone jest dla bezdomnych mężczyzn powyżej 40 roku życia. Mamy w sumie 100 miejsc w placówce, oraz 30 miejsc w mieszkaniach treningowych dla osób oczekujących na lokal komunalny w Warszawie. Warunkiem przyjęcia do Pensjonatu jest dostępność miejsc oraz zaakceptowanie regulaminu. Brak dokumentów jak np. dowodu osobistego nie jest przeszkodą.  Na miejscu w Pensjonacie pomocą służą pracownicy socjalni, psycholog, terapeuta uzależnień, radca prawny, oraz doradca zawodowy.