4 Flash Mob "Bez-dom-ność to NIE wybór!" 14.02.2018

Flash Mob „Bez-dom-ność to NIE wybór” powoli staje się tradycją, nie tylko w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, ale również w innych ośrodkach wsparcia dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Pomysł narodził się przy jakiejś rozmowie w biurze, że warto coś wymyślić, aby zwrócić uwagę na osoby w kryzysie bezdomności i ich problemy. Często spotykaliśmy się i dalej spotykamy z różnymi stereotypami i krzywdzącymi opiniami nt. osób bezdomnych. Jak to u nas bywa, burza mózgów doprowadziła do powstania pomysłu na szybką akcję społeczną, gdzie mamy hasła kojarzące się z bezdomnym, jak i te, które są po prostu nieprawdziwe. Potrzebowaliśmy rekwizytów, a jaki przedmiot kojarzy się mocno z bezdomnością – karton! Jest to symbol bezradności, nietrwałości i w pewnym sensie upadku, ponieważ często ludzie siedzą lub leżą na kartonach żebrząc o pomoc. Problem bezdomności jest bardzo złożony i tym, którym wydaje się, że wystarczy „wziąść się w garść”, grubo się mylą. Tak jak każdy kryzys, zaczyna się i kiedyś kończy, ale po drodze zbiera olbrzymie żniwo w postaci rozbitych relacji domowych, osobistych, trudności psychicznych i fizycznych. Ludzie latami potrafią się tułać od ławki do ławki, od noclegowni do schroniska i z powrotem, aż w końcu, kiedy nie otrzymają pomocy, po prostu w samotności umierają. Na szczęście są i też osoby bardzo zaradne, które przeżywają swój kryzys bezdomności w miarę szybko i układają sobie życie od nowa, często tworząc nowe związki i rozpoczynając nowe życie. Wreszcie znajdują swoje miejsce w tym świecie.

Pomysł na akcję społeczną, gdzie wychodzimy do ludzi pokazując prawdziwe oblicze kryzysu bezdomności, jest właśnie tym sposobem na uwrażliwienie ludzi, że KAŻDY z nas może w tym kryzysie się znaleźć, jeżeli nie zadba o swoje potrzeby i nie weźmie odpowiedzialności za swoje życie. Przeszłości nie zmienimy, mamy za to wpływ na to co przed nami!

W tym roku Flash Mob odbył się 14 lutego, Dzień Św. Walentego, ale również w Środę Popielcową. Ta sprzeczność między radością i wyznawaniem miłości, a przypomnieniem o marności życia ludzkiego i że ma ono swoją długość, pokazuje jak złożone potrafi być życie. Warto się zatrzymać w refleksji nad sobą, swoim życiem, na tym co najważniejsze w życiu.

Cieszy nas ogromnie fakt, że co roku jest nas coraz więcej. Przede wszystkim składamy podziękowania dla naszych Panów z Pensjonatu Św. Łazarz. Podziękowania również należą się: Mokotowskiemu Hospicjum Św. Krzyża w Warszawie, Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, ATD Polska, Ruchowi Sprawiedliwości Społecznej, Katarzynie Miszczak, która dokumentowała nasze poczyniania, Ewie Tylus z Polskiego Radia, która nadal chce nas słuchać i wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji „Bez-dom-ność to NIE wybór!”

W przyszłym roku odbędzie się 5 edycja! Będzie moc!

Dziękujemy!